Próg zwycięstwa. Rozmowa z autorem książki o negocjacjach – Pawłem Gołembiewskim

Monika Janicka, KEKS Polska

Pawle, jesteś praktykiem. Dostarczasz ludziom nie tylko wiedzy związanej z negocjacjami, ale również rozwijasz w nich umiejętności negocjacyjne. Nurtuje mnie Twoja odpowiedź na pytanie, dlaczego tak ważna jest umiejętność negocjowania zarówno w życiu prywatnym, jak biznesowym?

Paweł Gołembiewski – autor książki Próg zwycięstwa

To bardzo ciekawe pytanie.  Skłonność do negocjacji jest cechą ludzi, którzy nie akceptują tego, co im przynosi los, tylko są twórcami siebie i sternikami swojego życia. Chcą mieć wpływ. Przyjaciel opowiedział mi ostatnio, że bardzo długo zastanawiał się nad swoją drogą w życiu, do czego się nadaje, co mu przynosi radość i szczęście. Oświeciło go w momencie, gdy usłyszał słowa:

„Nie ma znaczenia, co wybierzesz. Każdy wybór jest dobry.”

Kiedy wiesz, czego chcesz, negocjacje dają Ci dźwignię. Szybszą i sprawniejszą możliwość realizacji. Nie chodzi tylko o wyniki finansowe. Tam jest ten najbardziej widoczny na pierwszy rzut oka i często spektakularny wynik. Chodzi jednak o coś więcej. O porozumiewanie się ponad podziałami. Chodzi o wychodzenie z konfliktów i tworzenie rozwiązań, które są akceptowane przez negocjujące osoby. Chodzi o pokojowe osiąganie celów pomimo napotykanych murów. Chodzi o zgodę. Jak to wpływa na realizację celów? Każdy z nas ma swoje odpowiedzi.

Monika Janicka, KEKS Polska

Co według Ciebie traci osoba, która nie posiada umiejętności negocjacyjnych? Jakich szans jest pozbawiona?

Paweł Gołembiewski – autor książki Próg zwycięstwa

Najgorszym co może nam się przytrafić, jest życie zaprojektowane dla nas przez innych. Brak asertywności może prowadzić do spełniania marzeń innych kosztem realizacji siebie. Brak umiejętności komunikacji skutkuje na przykład narastającymi konfliktami z ukochaną osobą, mimo że ciągle jesteśmy o krok od osiągnięcia zgody. Umiejętność komunikacji pomaga też wyrażać siebie wobec innych i nie budzić przy tym ich niechęci, nie sprawiać im przykrości. Kolega w liceum brał udział w testowej rozprawie sądowej nawiązującej do zbrodni nazistów i pogromu Żydów. Reprezentował stronę nazistów i mimo że racja leżała po drugiej stronie, swoją umiejętnością negocjacji i wywierania wpływu doprowadził do wygrania sporu przez stronę niemiecką. Po tej sytuacji powiedział, że musi się nauczyć negocjacji. Jego motywacją do dziś jest umiejętność radzenia sobie w sytuacji potencjalnego sporu, gdy racja będzie po jego stronie, a po drugiej stronie umiejętności perswazyjne… Każdy ma swoją motywację.

Monika Janicka, KEKS Polska

Ostatnio miałam przyjemność skorzystać z Twojego zaproszenia i uczestniczyć w prowadzonym przez Ciebie szkoleniu. Co motywuje uczestników Twoich szkoleń do rozwoju umiejętności negocjacyjnych?

Paweł Gołembiewski – autor książki Próg zwycięstwa

Sądzę, że to, co motywuje każdego z nas do działania, do podjęcia akcji. Potrzeba. Życiowa lub biznesowa. Wizja siebie radzącego sobie lepiej w różnych sytuacjach. Chęć zmiany aktualnego stanu. Uczestników motywują też ich poszukiwania odpowiedzi na różne pytania. Jak sprzedawać lepiej, więcej, drożej? Jak sobie radzić z trudnym partnerem biznesowym, z twardym negocjatorem? Jak sobie radzić w relacji z kimś, kto jest dobrym manipulatorem? Jak obronić nasze stanowisko?

Monika Janicka, KEKS Polska

Podczas rozmów z ludźmi słyszę niekiedy właśnie o tym, że chcieliby zarabiać więcej, lecz z jakichś powodów ich działania są nieskuteczne. Inni z kolei pragną ustalić jakąś ważną sprawę z partnerem, ale potrafi się to skończyć kłótnią. Jakie kompetencje warto rozwijać, aby skutecznie negocjować?

Paweł Gołembiewski – autor książki Próg zwycięstwa

Kluczowe kompetencje negocjatora to słuchanie (nie bez powodu na pierwszej pozycji…:)), komunikacja, asertywność, przygotowanie, podstawowa wiedza o negocjacjach i umiejętność perswazji. Negocjacje wiążą się ściśle z człowiekiem. Poznanie siebie i innych jest swego rodzaju kluczem do świata negocjacji.

Monika Janicka, KEKS Polska

Jakie błędy popełniają ludzie podczas negocjacji i jak temu zaradzić?

Paweł Gołembiewski – autor książki Próg zwycięstwa

Często na podstawowe szkolenie z negocjacji przychodzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w handlu, w biznesie. Dla wielu z nich nowością jest ponad połowa informacji przekazywanych na pierwszym wykładzie. Wynika to z niskiego poziomu wiedzy o negocjacjach w naszym społeczeństwie. Podstawowe błędy, które możemy popełniać to nie słuchanie drugiej osoby, nieprzygotowywanie się do negocjacji, brak podstawowej wiedzy o negocjacjach i perswazji. Dalej często spotykane są braki w umiejętnościach komunikacyjnych, wywyższanie się, brak elastyczności. To bardzo ciekawe, bo po czterech godzinach nawet podstawowego wykładu czy szkolenia z negocjacji, ludzie mówią, że są zainspirowani, czują, że otrzymali uporządkowaną wiedzę. Mówią, że w końcu wiedzą jak się przygotować do negocjacji. Co najważniejsze, mówią, że zmieniło się ich patrzenie. Jak inwestycja w szkolenie przekłada się na efekty i wyniki każdego uczestnika? Negocjacje to bardzo potężna dźwignia…

Dziękuję za inspirującą rozmowę…

Kilka słów od KEKS Polska

Mieliśmy przyjemność 26 i 27 lutego 2016 r. pojawić się z naszym panelem szkoleniowym z zakresu rozwoju takich kompetencji jak: aktywne słuchanie, zadawanie pytań, wyrażanie spostrzeżeń pozbawionych ocen i krytyki, zaprzestanie przerywania w rozmowie, rozpoznawanie potrzeb partnera w negocjacjach. Do realizacji naszego panelu warsztatowego, zaprojektowaliśmy Tematyczne Karty KEKS Polska pt.: Komunikacja w negocjacjach. Paweł Gołembiewski, w książce pt.: “Próg zwycięstwa”, uświadamia czym naprawdę są negocjacje. Intresujesz się tematyką negocjacji? Pragniesz zwiększyć poziom kompetencji negocjacyjnych? Zapraszamy do lektury książki tych, którym zależy na pozyskaniu cennej wiedzy. Więcej informacji znajdziesz pod adresem: http://www.progzwyciestwa.pl/

Paweł Gołembiewski
Posiada doświadczenie w negocjacjach biznesowych, a zdobywa je aktywnie od 2000 roku. Jest Trenerem Reprezentacji Polski w Międzynarodowym Turnieju Negocjacyjnym WNR 2015. Certified International Professional Negotiator z akredytacją ACI. Autor wysoko ocenianych wykładów, warsztatów i szkoleń z zakresu negocjacji w biznesie. Pomaga zarządom przygotowywać się do największych transakcji. Pasjonat negocjacji.

 

 

 

 

Podobne artykuły:

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*