Piotr Cieszewski i Monika Janicka – Na szczycie Mount Everest – wywiad

 

Monika Janicka KEKS Polska:

Piotrze, zanim zadam Ci serię pytań nurtujących nie tylko mnie, ale przede wszystkim czytelników i fanów KEKS Polska, pragnę serdecznie podziękować Ci za to, że zgodziłeś się udzielić mi wywiadu. Jesteś jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Polsce. Polacy kojarzą Cię z osobą, która dokonała niesamowitej rzeczy – wspiąłeś się na szczyt w Mount Everest. Szczególne jest w tym to, że pojawiłeś się na szczycie z flagą, którą kojarzymy wszyscy – flagą Szlachetnej Paczki. Byłeś Dyrektorem jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm Skanska. Zrobiłam małą ankietę, w której zapytałam moich czytelników, jakie pytania chcieliby Ci zadać.

Czytelnicy są ciekawi, co było dla Ciebie trudniejsze: zdobycie szczytu czy zarządzanie tak potężną firmą? Podczas naszego ostatniego spotkania zdradziłeś, że przez kilka lat aplikowałeś do firmy, zanim zostałeś jej ważną częścią.

W drodze na szczyt, czy to biznesowy, czy prywatny, dopada nas niekiedy zwątpienie. Tracimy energię. I albo odnajdziemy ją na nowo w sobie, albo się poddajemy. Zdradź mi proszę, czy chociaż raz przeszła Ci przez głowę myśl: „Cholera! Wchodzę na wielką oblodzoną skałę! Po co mi to?”

Piotr Cieszewski – Piotr Cieszewski Consulting:

Tam wysoko zwątpienie przychodziło wielokrotnie, ale w jednym przypadku to nie było zwątpienie, a totalny kryzys i fizyczny i psychiczny. Tam bardzo przeszkadza brak tlenu – już w bazie pod Mount Everestem na wysokości 5300 m n.p.m. jest połowa tlenu w porównaniu z poziomem polskiego morza. Na wysokości około 6200 m można powiedzieć, że się poddałem – przynajmniej na jakiś czas.

 

Piotr Cieszewski i Monika Janicka – Na szczycie Mount Everest – wywiad

 

Monika Janicka – KEKS Polska:

Każdy z nas ma własne metody radzenia sobie z uczuciem zwątpienia i słabości. Ja w takich chwilach najczęściej potrzebuję odpoczynku i oderwania się od tego, co pochłonęło moją całą energię. Lubię od nowa poukładać swoje myśli, by móc z nową energią powrócić do tego, co nadaje sens mojemu życiu. Co Tobie pomaga w chwilach zwątpienia i co w zdobywaniu szczytu było dla Ciebie najtrudniejsze?

Piotr Cieszewski – Piotr Cieszewski Consulting:

Często tak jest, że chwile zwątpienia pojawiają się, gdy jesteśmy przepracowani, albo niewyspani, albo źle się czujemy. Warto to sobie uświadomić, tzn. to, co jest przyczyną zwątpienia. Jeżeli to, co wymieniłem, to ja np. w takich chwilach mówię sobie – poczekaj, nie napędzaj się negatywnie, tak naprawdę wszystko jest ok, tylko mniej spałeś i za dużo dzisiaj się działo. W Himalajach najtrudniejszy dla mnie był sam fakt trwania wyprawy. Wyprawa na Everest trwa 2 miesiące i to jest najtrudniejsze. Dwa miesiące bez łóżka, bez bieżącej wody, bez normalnego jedzenia. Przez większość dni jest zimno i wieje wiatr, a poza tym brakuje tlenu i jest bardzo niskie ciśnienie – na szczycie Everestu to ok 330 hPa, a synoptycy w Polsce ostrzegają o niskim ciśnieniu, jak spada poniżej 1000 hPa.

Monika Janicka – KEKS Polska:

Skupiam dość intensywnie swoje życie wokół tematyki komunikacji. Na co dzień uczę ludzi jak komunikować się ze sobą, by relacje z ludźmi były źródłem bliskości, satysfakcji i przyjemności. Jak Twoja rodzina, przyjaciele, bliscy zareagowali na Twój sukces? 

Piotr Cieszewski – Piotr Cieszewski Consulting:

Na sukces bardzo pozytywnie. Wszyscy gratulowali i się cieszyli. Gorzej, jak byłem tam, ponieważ tego typu aktywność to dawka stresu dla najbliższych. Starałem się dużo tłumaczyć przed wyprawą i uspokajać, a tam na miejscu, robiłem co się da, żeby poinformować co się ze mną dzieje – na przykład poświęcałem cały dzień drogi tylko po to, żeby się dostać do miejsca gdzie jest internet.

Monika Janicka – KEKS Polska:

Piotrze, co czuje osoba, która wspięła się na szczyt? Zamknij na chwilę oczy. Przypomnij sobie ten moment, w którym spoglądałeś na świat z tamtego miejsca. O czym myślałeś? Co czułeś? I co czujesz teraz?

Piotr Cieszewski i Monika Janicka – Na szczycie Mount Everest – wywiad

Piotr Cieszewski – Piotr Cieszewski Consulting:

To są wszystkie możliwe pozytywne emocje w jednym, a wszystko się miesza ze wzruszeniem. 6 lat stopniowych przygotowań, 2 miesiące wspinania i szczyt. Ogromna satysfakcja, która trwa do dzisiaj.

Monika Janicka – KEKS Polska:

Zdobyłeś szczyt. Czy równie mocno cieszy Cię wchodzenie na mniejsze „życiowe górki”? Mam tu na myśli osiąganie mniejszych celów. 

Piotr Cieszewski – Piotr Cieszewski Consulting:

Nie aż tak. Im bardziej ambitny cel, tym większa satysfakcja. Im dłuższa droga, im trudniej, im więcej wyrzeczeń, tym większa radość. Dobrze, że tak jest – dzięki temu wstajemy z kanapy.

Monika Janicka – KEKS Polska:

O czym myślałeś, będąc w drodze na szczyt? 

Piotr Cieszewski – Piotr Cieszewski Consulting:

Tam wysoko przy dużym zmęczeniu mało się myśli. Tam człowiek się koncentruje na każdym kroku, na prostych rzeczach – kilka kroków i odpoczynek, kilka kroków, wypięcie się z liny poręczowej i wpięcie się w następną linę, kolejny odcinek, termos i coś do picia. Poza prostymi czynnościami starałem się podziwiać widoki – to pamiętam. Pamiętam księżyc w nocy, jak wychodziliśmy z Szerpą z ostatniego obozu w kierunku szczytu. Pamiętam, jak było zimno i, jak skrzypiał śnieg. Pamiętam świt, na który czekałem, ponieważ zrobiło się cieplej. 

Monika Janicka – KEKS Polska:

Dziś podczas szkoleń i dzielisz się własnymi doświadczeniami z tysiącami ludzi. Gdybyś miał wskazać czytelnikom trzy wskazówki, które moją pomóc w momentach kryzysowych w życiu, to co by to było? 

Piotr Cieszewski – Piotr Cieszewski Consulting:

  1. Satysfakcja – myślenie o tym, jak pozytywnie wpłynie osiągnięcie celu. Jak to wpłynie na mnie, jak na moje otocznie.
  2. Desperacja – w momentach zwątpienia wytworzenie w sobie poczucia desperacji – na zasadzie ja nie przegram, ja właśnie dam radę. Przypominanie sobie swoich niepowodzeń i mówienie – tym razem do tego nie dojdzie, tym razem nie będę się czuł tak beznadziejnie, jak kiedyś, kiedy przegrałem.
  3. Dzielenie drogi, czy zadań, na etapy. Dzisiaj robię to, jutro tamto itd…

Monika Janicka – KEKS Polska:

Moim najbliższym celem jest wypuszczenie na rynek Tematycznych Kart KEKS Polska, które posłużą ludziom do budowania bliskich relacji. Wiem ile zaangażowania, pracy i wysiłku wymaga realizacja marzeń. Ostatnie pytanie, które mnie nurtuje: O czym marzy Piotr Cieszewski teraz?  

Piotr Cieszewski – Piotr Cieszewski Consulting:

Życzę Ci powodzenia – doprowadź do realizacji tego celu! Trzymam kciuki!

Tak misyjnie, to jestem przeciwnikiem podziałów społecznych. One są i pewnie będą, ale możemy je zmniejszać. Świat bardzo bogatych i bardzo biednych to zły świat. Przemawiam i szkolę, jestem ambasadorem akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Ze względu na to, że wszedłem na Mount Everest, a zawodowo doszedłem do stanowiska dyrektora oddziału w jednej z największych korporacji budowlanych świata, uważam, że nadszedł czas dzielenia się doświadczeniami po to, żeby uczestnicy moich szkoleń osiągali swoje cele, ale nie w egoistyczny sposób, a korzystny dla wszystkich.

Jak będziemy pomagać innym, to podziały społeczne będą się zmniejszać, będzie wtedy bezpieczniej, unikniemy wtedy radykalnych zachowań, które mogą uruchamiać niebezpieczne domino. Cieszę się, że mam wpływ, ponieważ często szkolę szefów w największych korporacjach, bankach, firmach ubezpieczeniowych. Kładę nacisk na to, żeby pamiętali o tym, że dojście na szczyt samemu nie daje takiej satysfakcji jak rozwijanie swoich ludzi, którzy pociągną kolejnych.

Możesz powiedzieć, że jestem marzycielem, ale nie jestem jedyny” – jak śpiewał John Lenon w piosence „Imagine”

Dziękuję za rozmowę.

Monika Janicka – KEKS Polska:

Dziękuję, Ci za poświęcony czas! Życzę Ci zrealizowania marzeń. W imieniu swoim i fanów KEKS Polska.

Piotr Cieszewski i Monika Janicka – Na szczycie Mount Everest – wywiad
Piotr Cieszewski
Przez 10 lat dyrektor oddziału w korporacji budowlanej Skanska, w roku 2015 ekspert w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Obecnie trener przywództwa i profesjonalny mówca specjalizujący się w przemówieniach inspiracyjno – motywacyjnych, a także wykładach biznesowych dotyczących przywództwa, etyki w biznesie, zmiany i pracy zespołowej. Jego przemówienia to mieszanka doświadczenia, siły, wrażliwości i pasji. Regularnie komentuje wydarzenia o tematyce górskiej, a także społecznej i gospodarczej dla TVN 24, TVN 24 Biznes i Świat, oraz TVP INFO. Maratończyk, taternik, zdobywca m.in. Mount Everest. Ambasador akcji charytatywnej Szlachetna Paczka, a także członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce. Żonaty, córka 🙂

 

Podobne artykuły:

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*