Opinia innych ludzi – jak prawidłowo z niej korzystać?

Każdego dnia świat budzi się i nas obserwuje. Obserwowane są nasze działania, zachowanie, wygląd, ubiór. Na tej podstawie ludzie wyrabiają własne opinie i osądy. Często również otwarcie dzielą się tym, co myślą. Nie zważają na to, w jaki sposób zostanie to odebrane przez drugą osobę.

Znasz osoby, które bardzo silnie przeżywają słowa usłyszane przez innych ludzi? Opinia innych  jest dla nich bolesna? Staje się źródłem emocjonalnego cierpienia? Zdarza się, że jest odbierana jako atak lub chęć wyrządzenia krzywdy? Często słowa innych są pamiętane przez lata. Prawdziwym wyzwaniem staje się wymazanie ich ze swojej pamięci. Opinia innych ludzi może również być źródłem cennych informacji. Pod warunkiem, że potrafimy przyjmować odmienne poglądy, bez utraty pewności siebie.

 

Co powinieneś wiedzieć, aby opinia innych ludzi była dla Ciebie korzystna?

1. Opinia innych ludzi nie jest prawdą.

Podczas szkolenia pt.: “Mechanizmy wewnętrznego krytyka”, które prowadziłam w Bydgoszczy i Warszawie, przeprowadziłam ćwiczenie. Wyświetliłam poniższe zdjęcie oraz skierowałam do uczestników pytanie: – Co widzisz?

opinia innych

Najczęściej udzielanymi odpowiedziami były:

•    Widzę przedstawicieli różnych zawodów.
•    Pani, która stoi na środku w czerwonej sukience, jest zamknięta w sobie.
•    Na zdjęciu widać ludzi, którzy lubią swoją pracę.
•    Wszystkie osoby są szczęśliwe.

W następnej części ćwiczenia zadałam kolejne pytanie, które brzmiało: – Skąd wiesz?

W tym momencie zapadła cisza. Uczestnicy tak jakby nie wiedzieli, w jaki sposób to uargumentować.

Cały sens ćwiczenia polegał na tym, by pokazać uczestnikom, z jaką łatwością przychodzi nam formułowanie własnych spostrzeżeń, ocen. Nie są one zgodne z prawdą, ponieważ nie znamy tych ludzi. Nie wiemy, kim tak naprawdę są i jak wygląda ich życie. Faktem jest natomiast, że na zdjęciu widać trzech mężczyzn. Faktem jest również, że kobieta w zielonym fartuchu trzyma w dłoniach garnek. Jedna z Pań ma ubraną spódnicę, a druga sukienkę. Z faktami się nie dyskutuje.

Opinia to coś, co jest zaledwie wyobrażeniem. Można ją podważyć. Fakty natomiast są tymi elementami, których nie da się podważyć.

Warto mieć na uwadze, że opinie innych ludzi są zaledwie ich wrażeniami, spostrzeżeniami oraz sposobem patrzenia na różne sprawy. Jeśli ktoś wyraża swoją opinię na temat Twojej osoby, to bardziej świadczy to o jej wrażeniu, a nie o tym, że tak faktycznie jest.

Warto rozwijać umiejętność rozpoznawania ocen od faktów. Dzięki temu uchronisz się przed obniżeniem swojej pewności siebie. Opinia innych ludzi może kłócić się z Twoją, ale ważniejsze jest, jak Ty reagujesz na słowa otoczenia.

Opinia Innych

2. Opinia innych to pogląd, z którym możesz się identyfikować lub nie.

W swoim otoczeniu masz osoby różniące się poziomem  kompetencji, wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Anna zna się na modzie. Kamil jest specem od spraw informatycznych. Marek nieźle gotuje. Ola zna się na prawie. Gosia wie, jak sprawić, by dzieciom chciało się uczyć. Zastanów się, czyja opinia w konkretnej sprawie będzie dla Ciebie wartościowa. Nie każda osoba bowiem zna się na tematyce, o której wyraża własną opinię. Warto z przymrużeniem oka i dystansem wysłuchać innych ludzi. To nie oznacza jednak, że musisz myśleć w ten sam sposób albo natychmiast zmieniać własne zdanie.

Warto rozwijać w sobie umiejętność reagowania na opinie innych ludzi.

•    Co zrobisz, kiedy ktoś Ci powie, że sukienka, którą dziś ubrałaś, nie pasuje kolorystycznie do Ciebie?
•    W jaki sposób się zachowasz, gdy ktoś powie, że znów się pomyliłeś w pracy?
•    Co odpowiesz?
•    Jak długo będziesz myśleć o tej sytuacji?
•    Jaki będzie Twój stosunek do osoby, której opinia była skrajnie odmienna od Twojej? Napisz w komentarzu pod artykułem, w jaki sposób warto reagować w takich sytuacjach.

Opinia innych

3. Reaguj na opinię innych tak, by nie krzywdzić siebie.

W 2016 roku na FanPage KEKS Polska uruchomiłam wydarzenie pt.: “21 prowokacyjnych zdań, dzięki którym nauczysz się dyplomatycznie wyrażać własne zdanie”. Publikowałam w nim grafiki, na których umieszczone były prowokacyjne zdania. Miały one za zadanie wytrącić uczestników zabawy z komfortowej sytuacji. Do każdej z grafik dołączyłam kontekst, w którym prowokacyjne słowa padły z ust innych ludzi w kierunku uczestników. Przebieg zabawy możesz zobaczyć tutaj.

Okazuje się, że każdy ma swój indywidualny sposób reagowania na niewygodne sytuacje. Jednym z ogromną łatwością przychodzi odpowiadanie na niewygodne komunikaty. Innym trudno było pokazać, że ich to nie poruszyło. Cały sens zabawy polegał na tym, by nie bronić się przed takimi sytuacjami. Warto natomiast rozwijać umiejętność reagowania na niewygodne i niekomfortowe sytuacje. Opinia innych ludzi nie musi być dotkliwa, jeśli rozwiniesz w sobie umiejętność reagowania na niewygodne opinie. Jeśli chcesz rozwijać umiejętność radzenia sobie w takich sytuacjach, skontaktuj się ze mną

Opinia innych

4. Opinia innych może być dla Ciebie przydatna.

Ludzie często dzielą się z nami swoją opinią z dobrych intencji. Zależy im, abyśmy wyglądali lepiej, lepiej wykonywali swoją pracę, czy pisali treści na bloga. To może dotyczyć każdej sfery życia. Najbardziej jesteśmy skłonni wysłuchać tych ludzi, którzy potrafią dzielić się własnymi spostrzeżeniami z szacunkiem, bez agresji w głosie, pretensjonalności. Można ją potraktować jako nowe spojrzenie, inną perspektywę, której do tej pory nie zauważyliśmy. Warto zapytać takiego rozmówcy, dlaczego akurat tak myśli i zastanowić się nad tym, co nam powiedział. Być może jego opinia pomoże Ci coś ulepszyć w Twoim życiu? Do tego, aby przyjąć odmienną opinię, warto wiedzieć, z jaką intencją ta osoba wypowiada swoją opinię. Jeśli masz poczucie, że jest to ktoś życzliwy, pomocny i chce dla Ciebie jak najlepiej, to prawdopodobnie z łatwością przyjdzie Ci wysłuchanie tego, co ma Ci do powiedzenia.

 

Podsumowanie:
•    Opinia innych jest zaledwie interpretacją rzeczywistości.
•    Opinia innych nie jest prawdą.
•    Masz prawo nie zgodzić się z opinią innych ludzi.
•    Opinia innych nie jest powodem, dla którego musisz zmieniać własne zdanie. Jeśli jednak zdecydujesz się na zmianę dotychczasowej opinii, pamiętaj, by była ona zgodna z Twoim systemem wartości.
•    Rozwijaj umiejętność reagowania na nieprzychylne opinie po to, by nie wywoływały w Tobie nieprzyjemnych emocji.

Chcesz rozwijać umiejętność reagowania na niewygodne zachowania innych ludzi? Skontaktuj się ze mną.

 

 

Podobne artykuły:

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*