Krzysztof Liegmann – Zdradzamy jego przepis na budowanie bliskich relacji (wywiad)

Porozumienie nie rodzi się z dialogu, lecz odwrotnie:
to dialog rodzi się z porozumienia.

Bogusław Wolniewicz


Monika Janicka – KEKS Polska:
Dziękuję, że zgodziłeś się na wywiad. Jesteś autorem znanego w całym kraju projektu Architekci Umysłu. Od 10 lat zajmujesz się szkoleniami i pomaganiem ludziom w tym, aby odważnie budowali swoje życie. W jednym z Twoich nagrań powiedziałeś, że ludzie którymi się otaczasz są ważni w Twoim życiu, bo dzięki nim o wiele łatwiej i przyjemniej przychodzi Ci realizacja swoich marzeń. Zacznijmy od tego kim są ludzie, którymi się otaczasz?

Krzysztof Liegmann – Architekci Umysłu:
Głównie są to osoby, które wnoszą wartość do mojego życia. Dla mnie ważne jest to, aby otaczać się mądrzejszymi ode mnie, aby moja widza wzrastała. Dlatego też powołałem do życia Architektów Umysłu. Dzięki temu mam możliwość obcowania z ludźmi, którzy z jednej strony potrzebują wiedzy, ale również z takimi, którzy tą wiedzą się dzielą. Dla mnie ważne są relacje, które wspólnie dają wartość każdej ze stron. Z drugiej strony jest wiele wspaniałych ludzi, którzy razem ze mną tworzą społeczność rozwoju osobistego. Zależy mi na tym, aby każdy miał szansę odnaleźć siebie i zrozumieć, jak ważną jest osobą.

 

 Krzysztof Liegmann – Zdradzamy jego przepis na budowanie bliskich relacji

 

Monika Janicka – KEKS Polska:
Widzę, że jesteś zagorzałym fanem relacji, w których każda ze stron zyskuje. Z moich doświadczeń wynika, że takie są najtrwalsze. Między ludźmi pojawiają się również takie sytuacje, które nie powinny mieć miejsca, a raczej mam na myśli te, na które to my nie powinniśmy wyrażać zgody, by utrzymać własny komfort. A na co nie ma miejsca w Waszych relacjach?

Krzysztof Liegmann – Architekci Umysłu:
Każdy otrzymuje ode mnie biała kartę. To jest decyzja co i kto zrobi z nią podczas naszej znajomości. Wielu ludzi nie znam i trudno jest mówić o tym na początku znajomości. Każdy jest inny, ma swoje przekonania i zasady. Ja nauczyłem się nie oceniać i być może dlatego wszyscy mają moje 100% zaufanie. Są jednak wartości, które są dla mnie ważne z punktu widzenia budowania relacji. To prawda i uczciwość.

Monika Janicka – KEKS Polska:
Wnioskuję zatem, że w dobrej relacji nie może zabraknąć prawdy i uczciwości. A czego dowiedziałeś się o sobie dzięki temu, że masz takie grono bliskich i przyjaznych osób wokół siebie?

Krzysztof Liegmann – Architekci Umysłu:
Dobre pytanie :). Bardzo wiele informacji pochodzi od świata zewnętrznego. Gdy utrzymujesz balans pomiędzy światem wewnętrznym a zewnętrznym rozumiesz, jak ważną rolę odkrywają ważne informacje otrzymywane od innych ludzi. Kiedyś się przed nimi broniłem, ale też słucham z uwagą. Czasami ich głosem mówią do nas aniołowie, którzy przekazują nam to, czego nie widzimy lub zagłuszyliśmy wewnętrz siebie. Tak więc zupełnie poważnie, to większość dobrych zmian w moim życiu pochodzi właśnie z rozmów z innymi osobami. I nie tylko. Również obserwacja ich reakcji i zachowań w mojej obecności bardzo wiele mi mówi. To nauczyło mnie otwartości i chęci przebywania z każdą osobą oraz w dużych społecznościach. Daję sobie szansę, aby docierały do mnie informacje poprzez energię i wibracje. To sprawa, że otwieram się na nowe, aby móc coraz bardziej zbliżać się do poznania samego siebie.

 

 Krzysztof Liegmann – Zdradzamy jego przepis na budowanie bliskich relacji

 

Monika Janicka – KEKS Polska:
Zdradzisz mi jaka jest Twoja recepta na budowanie bliskich relacji?

Krzysztof Liegmann – Architekci Umysłu:
Myślę, że nie ma jednej recepty. Jesteśmy różnymi ludźmi i każdy z nas postrzega świat w inny sposób. Dla każdego w relacjach ważne będą zupełnie inne sprawy. Jednak to, co dla mnie jest najważniejsze, to być sobą. Cieszyć się życiem i dawać ludziom radość, której tak bardzo potrzebują. Wewnętrzna otwartość na drugiego człowieka i chęć poznania jego poglądów oraz osobowości muszą być prawdziwe i autentyczne. Najlepszym testerem naszej otwartości są dzieci, gdyż nie mając przekonań i doświadczeń, nie oceniają. Czują naszą energię. Wielu dorosłych zatraciło tą zdolność, ale wszyscy to mamy, tylko nie potrafimy tego wykorzystać. Jest to związane z tym, że od razu oceniamy a nie dajemy szansy nowym osobom, aby dały nam się poznać. Musimy nauczyć się obserwować ludzi, a nie ich oceniać. To wielka umiejętność, ale każdy z nas jest w stanie jej ponownie nauczyć lub po prostu oduczyć pewnych zachowań.

Monika Janicka – KEKS Polska:
Ocenianie ludzi, zanim zdąży się ich poznać, odcina ludzi od prawdziwej bliskości. Obserwacja z kolei daje możliwość reagowania na wszystko, co się dzieje. Pamiętasz jaki był najbardziej kryzysowy moment w Twoim życiu i jakie znaczenie odegrali w nim bliskie Ci osoby?

Krzysztof Liegmann – Architekci Umysłu:
Seria pytań osobistych 🙂 (hahaha). Pamiętam kilka takich sytuacji, ale opowiem o jednej. To bankructwo. Totalna utrata wszystkiego. Trudno o tym mówić, ale tak faktycznie było i to dwa razy. Sam moment uznania takiego stanu jest trudny. I w sumie zostajesz wtedy z niczym, ale też samemu. Nie wiele osób zostaje wtedy przy tobie. Znikają przyjaciele i znajomi i szukasz drogi wyjścia z tej sytuacji. Wielu ludzi sobie z tym kompletnie nie radzi. Mi też było bardzo trudno. Nikomu tego nie życzę. Wielu bliskich nawet o tym nie wiedziało. Nie chciałem ich tym obarczać. Pojawiły się osoby, których w ogóle się nie spodziewałem. Wiele dla mnie zrobiły i nie mówię tutaj o pieniądzach, ale o wsparciu duchowym i mentalnym. Najważniejsze jest dla mnie to, że niewielu to zauważyło. Choć było bardzo trudno, to ja wciąż szedłem i nadal idę wybraną drogą. Wiem, że jest to próba, których w życiu przechodzimy wiele. Wiele we mnie miłości i zrozumienia, a także akceptacji. Czasami ludzie nie rozumieją tego co mówię lub piszę, bo nakładają na to łatkę swoich przekonań i ocen. Zawsze posługuję się swoimi doświadczeniami i prawdą. Być może to ich najbardziej boli. A wszystko to dzięki silnej woli, optymizmowi i przyjaciołom, którzy są ze mną i za to ich kocham.

 

Krzysztof Liegmann - autor znanego w całej Polsce projektu Architekcie Umysłu udziela wywiadu Monice Janickiej. Jaki przepis na dobre relacje ma Krzysztof?

 

Monika Janicka – KEKS Polska:
Często spotykam się z ludźmi, rozmawiam o ich życiu, pomagam lepiej odnaleźć się w relacjach. Dostrzegam jak wielu rzeczy o sobie nie wiemy. Dopiero prawdziwa i szczera rozmowa pozbawiona ocen pozwala się otworzyć na tyle, by bez obaw móc dzielić się swoją historią. Z serii osobistych pytań, obiecuję, że to będzie ostatnie (hahaha). Bardzo często w Twoim przesłaniu znajduję tematykę marzeń, wewnętrznej energii i odwagi. Zapytam wprost: O czym marzy Krzysztof Liegmann?

Krzysztof Liegmann – Architekci Umysłu:
Oj tak. Marzenia biorą się z nas. Są naszą częścią i pokazują, jak wiele możemy osiągnąć. Ich realizacja zależy od energii z jaką o nich marzymy i jak szczerze komunikujemy ją do świata. Energia jest ważna, bo świadczy o naszej determinacji w ich realizacji. Przekłada się również na odwagę, której marzyciel potrzebuje wiele, aby zrealizować swoje marzenia. Dlatego ja realizuję swoje marzenia każdego dnia. I wiesz, co jest najśmieszniejsze? Ludzie patrzą dziś na człowieka poprzez pryzmat swoich ocen. Uznają tylko wielkie, a nawet ogromne sukcesy, jako realizację swoich marzeń. A to nie tak. Każdego dnia można zrealizować swoje marzenia. Kwestią jest to, jakie mamy marzenia. Jeśli tylko materialne, to nie będzie łatwo je ciągle realizować. Jest wiele marzeń, które wynikają z prostoty życia. Lecz do tego trzeba nauczyć się cieszyć małymi rzeczami i sukcesami, które odnosimy każdego dnia.

Osobiście mam wiele marzeń, które krok po kroku realizuję. Jedno zrealizowane marzenie przybliża mnie do kolejnego. I nikt nie musi wiedzieć jaki mam plan i dokąd zmierzam. Ja i tak tam idę. Najbliższe moje marzenie to podróżowanie. Zacząłem je realizować w tym roku. Chcę pojechać na Bali, aby odkryć nowe cząstki swojego ja. I na tym marzeniu się zatrzymam.

Monika Janicka – KEKS Polska:
Krzysztofie, bardzo Ci dziękuję za podzielenie się tak osobistymi przemyśleniami 🙂 Życzę Ci, aby marzenia, których będziesz Architektem, stały się częścią Twojego przyszłego życia.

A jakie wartości według Ciebie są niezbędne do budowania bliskich relacji?
Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu 🙂 

 

 

Podobne artykuły:

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*