Dystans do siebie. Spójrz na swoje zdjęcie i wykonaj to ćwiczenie. Otworzysz oczy ze zdumienia…

Dystans do siebie ma ogromny wpływ na poziom odczuwanego szczęścia w życiu. To dzięki niemu ludzie odczuwają mniej negatywnych emocji, które wynikają z brania wszystkiego do siebie zbyt poważnie. Czasami podczas spotkań z klientami proszę ich, by zabrali ze sobą swoje zdjęcie. To te osoby, które potrzebują zbudować dystans do siebie, lepiej poznać siebie, popracować nad poczuciem własnej wartości i pewnością siebie.

Ćwiczenie, które pomaga zbudować lepszy dystans do siebie.

Proponuję wykonanie tego ćwiczenia zarówno podczas warsztatów jak i konsultacji indywidualnych, ponieważ jest ono niesamowitą kopalnią wiedzy dla klienta na temat siebie. Możesz je wykonać samodzielnie. W domu. W ciszy i samotności. Jego wartość jest bezcenna. Dzięki niemu dowiedziesz się, w jaki sposób postrzegasz siebie. Określisz czy sposób, w jaki myślisz o sobie, wpływa korzystnie na Twoje życie. Przyjrzysz się dokładnie swoim emocjom. Dasz sobie do nich pełne prawo! Zbudujesz dystans do siebie. Celem tego ćwiczenia jest szczere i prawdziwe poznanie obrazu samego siebie. Podczas wykonywania tego zadania mogą pojawić się w Tobie różne emocje, o zróżnicowanym natężeniu. Daj sobie prawo do ich obecności. One są ważną częścią Ciebie. Są cenną prawdą o Tobie, informacją o Twoich potrzebach.

dystans do siebie

Wybierz swoje zdjęcie i przyjrzyj mu się bardzo dokładnie.

Spójrz na to zdjęcie w pełnym skupieniu. Przyjrzyj mu się bardzo dokładnie. Wyobraź sobie, że obok jest ktoś, komu bezgranicznie ufasz, przy kim czujesz się bardzo bezpiecznie. Jest to ktoś, kto życzy Ci jak najlepiej. Nie skomentuje tego, co powiesz. Po prostu posłucha tego, co masz mu do powiedzenia. Możesz włączyć ulubiony utwór, który pozwoli Ci lepiej skoncentrować się na wykonaniu zadania, dzięki któremu spojrzysz na siebie z dystansem. Możesz również włączyć dyktafon, nagrać własne wypowiedzi, a następnie je odsłuchać. Przemyśleć swoje odpowiedzi. Poniżej przygotowałam listę pytań, na które będziesz odpowiadać, spoglądając na fotografię. Odpowiadaj na nie w trzeciej osobie, czyli tak, jakbyś opowiadał o kimś, kogo bardzo dobrze znasz. Tak naprawdę odpowiedzi będą dotyczyć Ciebie.

 

dystans do siebie

 

Buduj dystans do siebie. Odpowiedz na poniższy zestaw pytań.

 

 1. Kogo przedstawia zdjęcie?
 2. Jak wygląda poranek (Twoje imię)?
 3. Co (Twoje imię) lubi robić najbardziej?
 4. Co wywołuje radość u (Twoje imię)?
 5. Co sprawia, że (Twoje imię) czuje się wartościową osobą?
 6. Na kogo (Twoje imię) może liczyć w trudnych momentach?
 7. Jakie są mocne i słabe strony (Twoje imię)?
 8. Jakie cechy charakteru mocno kojarzą Ci się z (Twoje imię)?
 9. Jakie zalety, talenty, umiejętności posiada (Twoje imię)?
 10. Jakie jest najlepsze wspomnienie (Twoje imię)?
 11. Kim są bliskie osoby (Twoje imię)?
 12. Czego boi się (Twoje imię)?
 13. Na czym najbardziej w życiu zależy (Twoje imię)?
 14. Czego teraz najbardziej potrzebuje (Twoje imię)?
 15. Jaką wartość (Twoje imię) wnosi do życia innych ludzi?
 16. Czego (Twoje imię) boi się najbardziej?
 17. Z czym (Twoje imię) radzi sobie jak nikt inny?
 18. Jakie są 3 powody, dla których warto poznać (Twoje imię)?
 19. Jakie masz 3 najlepsze wspomnienia związane z (Twoje imię)?
 20. Dlaczego warto przebywać w towarzystwie (Twoje imię)?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, która zdecydowała się wykonać to ćwiczenie, podziel się ze mną swoją refleksją w komentarzu. Jaką wartość miało ono dla Ciebie?

Dystans do siebie

Refleksje pomogą Ci dotrzeć do prawdy o sobie.

Potrafisz zagospodarować swój czas na zastanowienie się nad sobą i swoim życiem? Jeśli tak, to znaczy, że potrafisz zrobić sobie wycieczkę do swojego wewnętrznego świata. W nim mieszkają Twoje prawdziwe uczucia, myśli, emocje i potrzeby. Dzięki temu nawiązujesz więź z samym sobą. To czyni Cię kimś bogatszym w wiedzę o sobie. To miejsce, w którym maksymalnie możesz otworzyć się przed sobą, bez fałszowania swoich prawdziwych uczuć i pragnień. Pełna integracja z sobą jest fundamentem do budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie. Ludzie, w kontakcie z Tobą będą odbierać Cię jako osobę autentyczną. Wiedza o sobie jest cenna w momencie podejmowania życiowych decyzji. Zamiast opierać się wyłącznie na wskazówkach innych ludzi, możesz decydować na podstawie tego, czego naprawdę potrzebujesz. Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad własnym życiem.

Z myślą o osobach, którym zależy na regularnym poznawaniu siebie…

stworzyłam e-book pt.: “69 pytań, dzięki którym poznasz całą prawdę o sobie”. Dzięki niemu dowiesz się m.in. :
Czego najbardziej potrzebujesz w tym momencie życia?
Jaki tytuł miałaby książka, w której by opisano Twoje życie?
Co teraz dzieje się u Twoich bliskich?

Jeśli masz chęć pogłębiać więź z samym sobą, skorzystaj z darmowego e-booka, który jest dostępny w tym miejscu:

darmowy e-book 69 pytań

Podobne artykuły:

1 Comment

 1. poczułam radosc i sympatie do samej siebie;-) smialam sie patrzac na moj usmiech 😉 przygladalam sie i nie moglam sie napatrzec jaka jesrem piekna- wybralam ladne zdjecie z rodzinnej uroczystosci;-0 extra to cwiczenie!!!! dzieki- zaczynam droge podroz do swojego wewnetrznego swiata- jak to swietnie napisano

  Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*