Czas zmian – czyli jak radzić sobie ze zmianą? Remigiusz Kalwarski w wywiadzie Moniki Janickiej

Monika Janicka KEKS Polska:

Remigiuszu, na wstępie chcę podziękować Ci w imieniu swoim oraz czytelników KEKS Polska za to, że zgodziłeś się udzielić mi wywiadu. Dbam o to, by wywiady dawały wartość moim klientom. Pozwól, że zdradzę czytelnikom, że jesteś nie tylko rasowym sprzedawcą z powołaniem, ale tym, co urzekło mnie najbardziej w Twojej osobie, jest fakt, że Twoją pasją jest również tematyka budowania zdrowych i bliskich relacji. Jesteś coachem, trenerem i tak jak ja, wspierasz tych ludzi, którzy chcieliby żyć lepiej z innymi.

Po wielu wartościowych  spotkaniach z Tobą przy kawie, nie bez powodu chciałabym, abyś pojawiał się podczas warsztatu Trening Rozmowy Wspierającej. Masz wiele ciekawych przemyśleń z tym związanych.

Posiadasz sporą wiedzę z zakresu komunikacji. Powiedz, z jakimi trudnościami w relacjach ludzie najczęściej się do Ciebie zgłaszają?

Remigiusz Kalwarski – Coach, Trener w Czas Zmian:

Bardzo Ci dziękuję za zaproszenie. Odbieram to jako kolejne potwierdzenie wartości mojej pracy z ludźmi, a przede wszystkim dla ludzi.

Wspomniałaś o mojej pracy w sprzedaży. Zabawne jest to, że to właśnie praca nad moją komunikacją, przyniosła mi sukces w sprzedaży. Rozwinięcie umiejętności komunikacyjnych pozwoliło mi czerpać większą satysfakcję z pracy. A również naprawić relacje na których mi zależało.

Komunikacja to szerokie pojęcie, i szalenie istotną rolę ogrywa w nim słuchanie. To droga do zrozumienia człowieka.  Przychodzi nam to z trudem w czasach Short Message Service.  Zarzucamy się nawzajem płytkimi komunikatami. Ludzie, wydawać by się mogło na pozór, są bardzo podobni, tymczasem każdy z nas jest unikatowy. Dlatego sporą przeszkodą w komunikacji są różnice w wartościach wyznawanych przez osoby będące w relacji. A także różnice wynikające z temperamentu i osobowości.

Samo zrozumienie tych różnic indywidualnych pozwala rozwiązać konflikt lub sytuację trudną. Głębsze poznanie powoduje, że mamy szansę odnaleźć części wspólne, które mogą nas zbliżyć z drugim człowiekiem. Można to porównać do mozaiki. Mimo że każda jej część jest inna, potrafi ułożyć się w piękną i wartościową kompozycję. Brak świadomości tego powoduje, że ludzie często szukają klucza do dotarcia do drugiego człowieka. Podczas spotkań ze mną, dostają właśnie taki klucz. 🙂

 

Czas zmian. Czyli jak radzić sobie ze zmianą? Remigiusz Kalwarski w wywiadzie Moniki Janickiej.

 

Monika Janicka – KEKS Polska:

Czy dostrzegasz w tym jakąś tendencję związaną z płcią? Na jakie trudności uwagę bardziej zwracają uwagę kobiety, a na jakie mężczyźni?

Remigiusz Kalwarski – Coach, Trener w Czas Zmian: 

Oczywiście jest pewien schemat. Zawiera się on w sformułowaniach: „On mnie nie rozumie”, „Ona ciągle narzeka”. Wynika to bardziej z różnic w emocjonalności i sposobach jej prezentowania niż z samego problemu. Problemy, choć faktycznie każdy będzie znajdować się w innej scenografii i brzmieć będzie innymi „dźwiękami”, to sprowadzają się jednak do tego samego. Mianowicie do sposobu komunikowania własnych potrzeb. CO ważne- również od odbierania tych komunikatów. Można je wpuszczać jednym uchem, a drugim wypuszczać.

Monika Janicka – KEKS Polska:

Osoby, z którymi się spotykasz, doszły w swoim życiu do momentu, w którym są gotowe na dokonanie zmian. Czy te zmiany są łatwe dla Twoich klientów?

Remigiusz Kalwarski – Coach, Trener w Czas Zmian: 

Oczywiście, że nie. Zmiany, niektórym ludziom przychodzą z wielkim trudem. Czasem zdarza się, że w życiu człowieka pojawia się zmiana, na którą nie miał wpływu. Wtedy chce, żeby mu pomóc przywrócić sytuację, w której tak naprawdę był krzywdzony. A bardziej, czuł się tak traktowany. Twierdzę więc, że zmiany dla wielu ludzi są naprawdę bardzo trudne. Łatwiej przychodzą tym, którzy mają dość istniejącej sytuacji i szukają najlepszej dla siebie alternatywy. Często i tym osobom nie jest łatwo. Staram się pomóc takim osobom dopasować takie narzędzia, aby proces zmiany był dla nich prostszy. Przeszkodą w tym procesie często jest strach przed wejściem na nieznane wcześniej terytorium.

 

Czas zmian. Czyli jak radzić sobie ze zmianą? Remigiusz Kalwarski w wywiadzie Moniki Janickiej.

 

Monika Janicka – KEKS Polska:

Załóżmy, że chcę dokonać zmian w swoim życiu. Mam nawet pomysł jak to zrobić. Okazuje się jednak, że bliskie mi osoby odradzają mi robienia tego, co sobie zaplanowałam. Działać mimo opinii bliskich? Czy lepiej odpuścić i ufać, że ich doświadczenie życiowe jest lepsze od mojego?

Remigiusz Kalwarski – Coach, Trener w Czas Zmian: 

Ha! Bardzo dobre pytanie. Odpowiedź natomiast nie jest wcale taka prosta. Decyzja w każdym przypadku jest czymś bardzo osobistym i indywidualnym. Kwestią jest nasza akceptacja podjętego wyboru i wybranej drogi. Za każdą naszą decyzją kryją się konsekwencje, czyli następstwa podjętej decyzji. Z kolei niepodejmowanie decyzji o działaniu, jest niczym innym, jak podjęciem decyzji o rezygnacji z odpowiedzialności. Zatem jeśli ktoś żyje w taki, a nie inny sposób i dobrze mu z tym, to ok. Jeżeli natomiast dojrzeje do zmiany, to często najtrudniejszym wyzwaniem jest wzięcie za siebie i swoje decyzje odpowiedzialności.

Moja opinia jest taka, że bardziej naturalnym dla nas jest jednak podejmowanie swoich decyzji. Działanie wbrew naturze powoduje frustracje i potrzebę „dziwnego” odreagowywania nagromadzonego napięcia. Często w sposób destrukcyjny. Nie jest to oczywiście stwierdzeniem: Od dziś wszystko będzie, tak jak ja chcę!”. Natomiast jeśli się na coś godzisz, to zgódź się szczerze.

Monika Janicka – KEKS Polska:  

Remiguszu, jestem jedną z tych kobiet, która uwielbia zmiany. Jedne nie wyszły mi na dobre, inne odmieniły moje życie nie do poznania. Na jedne zmiany mamy wpływ, a na inne nie. Na samotną wyprowadzkę do Warszawy miałam wpływ, ale na to, że zachorowałam  na trombofilię już nie. To była jedna z tych zmian, na które nie byłam totalnie przygotowana. Było mi na początku szalenie trudno. Uczciwie powiem, że początkowo przez wiele miesięcy nie miałam pojęcia co zrobić z własnym życiem. Do tego momentu wiedziałam jak żyć będąc zdrową. Przyszedł taki moment, w którym podjęłam decyzję, ze stanę na nogi, że odzyskam swoją wewnętrzną równowagę. Jestem naprawdę dumna z tej decyzji, bo dzięki niej czuję się teraz wewnętrznie spokojna. Jak wspierać siebie w tych momentach, kiedy w naszym życiu pojawia się zmiana niezależna od naszej woli?

Remigiusz Kalwarski – Coach, Trener w Czas Zmian:

Jesteś przykładem osoby ciekawej świata. To Cię wręcz napędza do zmian. Do nowych wyzwań i do poznawania nowych osób, miejsc.
Natomiast sytuacja nowa, ta nieoczekiwana, dla każdego z nas może okazać się trudna. Zmiana wywołuje wiele emocji. Tutaj pojawia się najważniejsze pytanie: Jak sobie z nią poradzimy?

Mnie osobiście bliska jest filozofia, zawarta w modlitwie o pogodę ducha. Przytoczę fragment: „Boże użycz, mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić. I mądrości, abym odróżnił jedno od drugiego”.
Nie angażując w to Boga, to jest to, tzw. kierunek skupienia uwagi. 🙂

 

Czas zmian. Czyli jak radzić sobie ze zmianą? Remigiusz Kalwarski w wywiadzie Moniki Janickiej.

 

Monika Janicka – KEKS Polska:

Od prawie 10 lat pracuję z ludźmi w obszarze budowania bliskich i przyjaznych relacji. Już 25 marca pojawisz się na warsztacie TRW (Trening Rozmowy Wspierającej). Będziemy głównie rozwijać umiejętność aktywnego słuchania i zadawania pytań. Jaką wartość chciałbyś wnieść do warsztatów? Uchyl proszę rąbka tajemnicy.

Remigiusz Kalwarski – Coach, Trener w Czas Zmian: 

[śmiech] Monika, przecież tu wszystko zależy od Ciebie… Jestem Twoim gościem i muszę się dostosować do reguł, jakie wyznaczysz. A tak bardziej poważnie, to pokażę uczestnikom, w kilku prostych ćwiczeniach, jak bardzo zmienia się komunikacja w zależności od tego, jaki jest nasz kierunek skupienia uwagi. Na „Ja”, na „My”, czy też na „Ty”. Przedstawię również, jak pewne czynniki pozawerbalne usprawniają komunikację. Więcej nie zdradzę. Jestem pewien, że te naprawdę proste ćwiczenia otworzą uczestnikom Treningu Rozmowy Wspierającej, nowe horyzonty na budowanie bliskich i wartościowych relacji.

Monika Janicka – KEKS Polska:

Ja, za pomocą Tematycznych Kart KEKS Polska, które projektuje na potrzeby warsztatów TRW (Trening Rozmowy Wspierającej), pobudzę uczestników do tego, aby w atmosferze pełnej swobody dzielili się własnymi refleksjami i doświadczeniami. Będzie mnóstwo śmiechu, inspirujących historii. Podczas spotkań TRW, aż 90% uwagi skupiam wokół intensywnych ćwiczeń, które pomagają  uczestnikom w rozwoju takich umiejętności jak: zadawanie pytań i aktywne słuchanie.

Remigiuszu, raz jeszcze dziękuję za rozmowę i do zobaczenia już 25 marca w Warszawie.

Remigiusz Kalwarski – Coach, Trener w Czas Zmian:

Cała przyjemność po mojej stronie. Korzystając z okazji, dziękuję tym, którzy przeczytali ten wywiad. Życzę Wam takich zmian, które pozytywnie wpłyną na Wasze życie. Ukłon w Waszą stronę. Dbajcie o siebie.

 

Tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej na temat zmian, zapraszam na stronę Remigiusza: CZAS ZMIAN.

Podobne artykuły:

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*